Skip to main content

Konzorcij projektnih pisarn za krepitev odličnosti, interdisciplinarnosti in mednarodne vpetosti slovenskega raziskovalnega prostora - 5xPRO

Opis

Cilj projekta »Konzorcij projektnih pisarn za krepitev odličnosti, interdisciplinarnosti in mednarodne vpetosti slovenskega raziskovalnega prostora – 5xPRO« je krepitev potencialov projektnih pisarn kot podpornega okolja za dvig znanstvene odličnosti, interdisciplinarnosti, mednarodne vpetosti in uspešnosti slovenskih raziskovalcev na centraliziranih programih EU (Obzorje Evropa in drugi finančni inštrumenti, ki se izvajajo na ravni EU).

Konzorcij združuje Kemijski inštitut, Nacionalni inštitut za biologijo, Znanstveno raziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Inštitut za kovinske materiale in tehnologije ter Inštitut za novejšo zgodovino, ki skupno zaposlujejo 970 raziskovalcev in podpornega osebja, zaradi česar je pričakovani vpliv projekta 5xPRO na slovenski raziskovalni prostor precejšen. V konzorciju smo se v sklopu projekta zavezali, da bomo dvignili uspešnost prijav na razpisih Obzorje Evropa glede na Obzorje 2020 za 2 %, oddali 100 vlog letno na centralizirane razpise EU, krepili kompetence več kot 1300 zaposlenim in vzpostavili 1 novo strukturo za krepitev projektnih prijav. Konzorcij bo to dosegel z 9 novimi zaposlitvami za polni delovni čas ter preko izvedbe 42 dogodkov s strokovno vsebino. Pri tem bo konzorcij 5xPRO ustvaril 15 elektronskih gradiv, ki bodo tako pisna kot posneta in vsa objavljena v skupnem repozitoriju. Konzorcij 5xPRO bo sodeloval tudi z ostalimi štirimi konzorciji, izbranimi na tem javnem razpisu.

Bistvo projekta 5xPRO je izmenjava znanj, izkušenj in dobrih praks petih slovenskih javnih raziskovalnih organizacij, ki pokrivajo različne znanstvene discipline in področja. Prednost multidisciplinarnosti je v različnosti znanj in veščin, izkušenj, izzivov, možnosti in pristopov k pridobivanju EU sredstev. Vse to bo predmet izmenjave in bo bistveno pomagalo vsem partnerjem pri dvigu uspešnosti prijav na razpise centraliziranih finančnih inštrumentov EU.
S predlaganimi ukrepi in izvedenimi aktivnostmi bo projekt bistveno prispeval k prepoznavnosti in internacionalizaciji slovenske raziskovalne sfere, vzpostavitvi trajnostnega modela podpore slovenskim raziskovalcem in posledično boljšemu črpanju sredstev iz raziskavam in razvoju namenjenih finančnih inštrumentov.


Raziskovalni projekt