Skip to main content

Novi doktorji znanosti 2024

Datum objave: 18. december 2024

Na ZRC SAZU pozdravljamo nove doktorice in doktorja znanosti, ki so v letu 2024 uspešno zagovarjali svojo doktorsko disertacijo. Da boste vedeli, na koga se obrniti za dotično strokovno zagato, vam jih na kratko predstavljamo.

Arsalan Reihanzadeh je asistent na Filozofskem inštitutu ZRC SAZU. Njegova doktorska disertacija z naslovom One Unites into Two: From an Onto-theological Statement to a Political Implication [Eno se združi v dvoje: od onto-teološke izjave do politične implikacije] predstavlja filozofsko in psihoanalitično interpretacijo enega najpomembnejših teološko-političnih pojavov 20. stoletja. Njegove raziskave obsegajo raznoliko paleto kontekstov, ki vključujejo družbeno-politične, teološke in kulturnoantropološke perspektive. Medtem ko sta njegovi primarni strokovni področji filozofija in psihoanalitična teorija, pa sega njegovo delo še na področja politične filozofije, družbene teorije in islamske filozofije. Obenem se je specializiral tudi na področjih estetike in literarne teorije.

Mateja Slovenc Grasselli že desetletje deluje na področju agrarne antropologije. Raziskuje odnose med člani družinskih kmetij v Sloveniji skozi proces nasledstva, sodelovalno kulturo ter zdravje in varnost pri delu na kmetijah. V disertaciji, ki jo je zagovarjala na Biotehniški fakulteti na znanstvenem področju Ekonomika naravnih virov, se je ukvarjala z vprašanjem, zakaj se kmetje medsebojno ekonomsko ne povezujejo v večji meri kljub finančnim oziroma političnim spodbudam. Etnografska raziskava na Goričem je pokazala, da zasledovanje lastnih interesov in koristi ni edina motivacija in racionalizacija v sodelovalnih ekonomskih odnosih med kmeti, ampak da imajo pomembno vlogo tudi moralna občutja, sodbe in izkušnje.

Eva Trivunović se posveča raziskovanju slovenskega knjižnega jezika 16. stoletja, diahroni frazeologiji in slovarskemu prikazu frazemov. Sodeluje pri pripravi Slovarja slovenskega knjižnega jezika 16. stoletja. V doktorski disertaciji Biblijski frazemi v zgodovinskem slovaropisju: sinhroni in diahroni vidik se osredotoča na razvoj biblijskih in izbiblijskih frazemov v slovenskem knjižnem jeziku od 16. do 21. stoletja, glavnino disertacije pa predstavlja obsežna diahrona analiza raznovrstnih slovarskih in gradivskih virov. Poleg splošnih spoznanj o spreminjanju frazemov v času podaja tudi konkretne predloge za dopolnitev slovaropisnih načel za obravnavo frazemov v SSKJ16 in priporočila za optimizacijo slovarskega prikaza frazemov.

Teja Turk se raziskovalno ukvarja s področjem inštrumentalne glasbe v okviru ljudskoglasbenih praks. V disertaciji je obravnavala kulturnoidentifikacijske pomene inštrumentalne ljudske glasbe med Slovenci od začetka 20. stoletja do šestdesetih let. V zgodovinsko razgibanem obdobju, ki so ga zaznamovali zbiranje ljudskega izročila, razvoj tehnologije in s tem naprav za snemanje in predvajanje zvoka, ekonomske migracije Slovencev v druge države in urbanizacija, so na reprezentacije inštrumentalne glasbe vplivali različni dejavniki. Z analizo terenskega gradiva in množičnih medijev je ugotavljala, kako so raziskovalni interesi, glasbeni okus prebivalstva, kontekst izvajanja in vpliv množičnih medijev krojili njeno javno podobo in preoblikovali izvajalske prakse.

Vita Zalar je podoktorska raziskovalka na Evropskem univerzitetnem inštitutu v Firencah, doktorandka Podiplomske šole ZRC SAZU in nekdanja mlada raziskovalka na Inštitutu za kulturno zgodovino ZRC SAZU. Raziskovalno se ukvarja s socialno zgodovino tranzicije iz fevdalizma v kapitalizem in strukturnim rasizmom v srednji, jugovzhodni in vzhodni Evropi. V svoji doktorski disertaciji z naslovom Anti-Roma Racism and Punitive Governance in the Habsburg and Yugoslav Monarchies, 1848–1941 [Protiromski rasizem in kaznovalna politika v Habsburški monarhiji in Kraljevini Jugoslaviji, 1848–1941] je pokazala povezavo med koncem tlačanstva, tranzicijo v kapitalizem in protiromsko kaznovalno politiko, ki jo interpretira kot osrednji mehanizem strukturnega rasizma proti Romom in Sintom v Habsburškem imperiju in Kraljevini SHS oziroma Kraljevini Jugoslaviji.

 

Vsem iskreno čestitamo in jim želimo bogato ter uspešno raziskovalno pot!