Skip to main content

SPOZNAJ odprto znanost

Projekt, ki bo spremenil delovanje javnih raziskovalnih organizacij
Published on: August 7, 2023

Pred dnevi, točneje 2. avgusta 2023, se je s podpisom pogodbe o sofinanciranju uradno pričel projekt SPOZNAJ, pod okriljem katerega bo 20 slovenskih javnih raziskovalnih organizacij (med katerimi je tudi ZRC SAZU) prilagodilo načela svojega delovanja v skladu z načeli odprte znanosti. Pogodba je bila sklenjena med med Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije RS ter Centralno tehniško knjižnico Univerze v Ljubljani (CTK UL) kot koordinatorjem projekta SPOZNAJ (celoten seznam ustanov, združenih v konzorcij, je dostopen na tej povezavi).

Kaj pomeni »odprta znanost«? Odprta znanost obsega odprt dostop do raziskovalnih rezultatov, vključno z raziskovalnimi podatki, predvsem pa zagovarja svobodno dostopnost znanstvenih spoznanj orodij in rezultatov raziskav. Doslej so zapisi o znanstvenih raziskavah praviloma izhajali v plačljivih znanstvenih revijah, kjer je treba plačati tako objavo kot dostop do objavljenih vsebin, kar pomeni, da so mednarodni založniški konglomerati unovčevali znanje, pridobljeno s sredstvi iz proračunov nacionalnih držav ali Evropske unije. Obenem so raziskovalni podatki ostajali pretežno na institucionalnih računalnikih, do katerih javnost ni imela dostopa.

Odprta znanost je koncept, ki se takemu pristopu zoperstavlja, med pozitivnimi učinki pa so poleg izboljšanja preglednosti denarnih tokov še pospeševanje znanstvenega napredka, spodbujanje novih izumov ter zagotavljanje enake dostopnosti do znanja za vse.

Namen odprte znanosti je olajšati deljenje znanja in spodbujati sodelovanje med raziskovalci ter širšo javnostjo, zato je današnji dan pomemben mejnik. V Sloveniji so temeljni predpisi, ki opredeljujejo način delovanja institucij po načelih odprte znanosti, Zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti,Uredba o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti ter Resolucija o znanstvenoraziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2030, v skupni politiki Evropskega raziskovalnega prostora pa je odprta znanost opredeljena kot eden od 20 ključnih ukrepov v obdobju 2022–2024.